“Gül” sevdası Yüzde 49’u Böler..

0
249

Eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın olağanüstü kurultayla hem CHP genel başkanını hem de cumhurbaşkanı adayını belirleme çağrısı yaptığı konuşmaları CHP’de ‘Baykal kendini tarif ediyor’ yorumlarına neden oldu. Kulislerde Baykal’ın önerisinin, “yüzde 49’u parçalayacağı, hayır bloğunda bölünme yaratacağı” şeklinde yorumlanıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Baykal’ın yaptığı görüşmenin detayları, Baykal’ın katıldığı programda ortaya çıktı. Baykal, “Eğer Kılıçdaroğlu aday değilim derse kurultayı toplamalı ve aday olacak kişi genel başkan olmalı. Abdullah Gül yüzde 49’un adayı olabilir. Gül aday olursa değerlendirilmesi lazım” dedi.

Bu ifadeler CHP kulislerinde, “Baykal olağanüstü kurultay istemenin tepki çekeceğini bildiği için bunu ambalajlayarak, bir ülke meselesi gibi göstererek olağanüstü kurultay istiyor” şeklinde yorumlandı. Baykal’ın sözlerinin referandum sürecinde yalnız kendi için çalıştığını ispatladığı, ‘evet’in farklı çıkacağını beklediği ancak şaibeli bir seçimin ardından yüzde 49’a ulaşılması nedeniyle yüksek sesle ‘olağanüstü kurultay’ diyemediği belirtiliyor. Baykal’ın ifadelerinin yüzde 49’u koruyup büyütecek bir proje değil, dağıtıp, parçalayacak, bölecek bir öneri olduğu kaydediliyor.

Söylediklerimin arkasındayım

Söylenmesi gerekenleri söylediğini belirten Baykal, Gül ile ilgili sözlerinin ise zarafet çerçevesinde söylediğini ifade etti. Baykal, “Benim bir önerim, değerlendirmem olarak böyle bir şey ortaya çıkmadı. Elbette değerlendiririz, saygıdeğer bir insan, görev yapmış birisi. Bunu söylemek, asgari siyasi nezaket, zarafet gereğidir” dedi.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here