Bitcoin’i yasaklama kararı aldılar

0
24

Mısır Başmüftüsü Şeyh Şevki Allam, Bitcoin ile alakalı olan fetvasını açıkladı. Başmüftünün açıkladığı fetvada Bitcoin’in İslam’a aykırı olduğu ifadeleri yer aldı.

Sputnik’in Mısırlı yetkililerin yaptığı açıklamadan aktardığına göre  Şevki Allam, Bitcoin’in İslam kurallarına aykırı olduğuna hükmetti. Bitcoin’in herhangi bir merkezi otorite gözetimine tabi olmadığını vurgulayan Başmüftü, sanal para biriminin “sahtecilik, bilgi yetersizliği ve hile” riskleri taşıdığına ve bu risklerin artabileceğine dikkati çekti.

Mısır merkezli gazete Ahram’ın aktardığına göre yayınlanan fetvada, “Bitcoin Şeriat’e göre caiz değildir. Çünkü bireylere, gruplara ve kurumlara zarara neden olmaktadır” ifadesi yer aldı.

“Bitcoin teröristleri finanse etmek için kullanılıyor”

Başmüftü Allam’ın danışmanlarından Magdy Ashour ise Egypt Today’e verdiği demeçte, Bitcoin’in “direkt olarak teröristleri finanse etmek için kullanıldığını” ileri sürdü.

Ülkedeki ilk Bitcoin borsası 2017’nin Ağustos ayında açılırken, sanal para birimi geçen ay Mısırlı yetkililer tarafından yasaklanmıştı.

Türk Diyanet İşleri Başkanlığı da daha önce “şu aşamada dinen uygun olmadığını” açıkladığı sanal paralar için kullanımının belirsizlik taşıması, aldatma ve aldanmaya yol açması halinde caiz olmadığını açıkladı.

Bitcoin nedir?

Bitcoin, 2008 yılında Satoshi Nakamoto tarafından deneysel olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş, vs. ile ilişiği olmayan, ancak ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here