Almanya’da cari fazla harcanacak

0
32

Almanya’da Başbakan Merkel’in lideri olduğu CDU ve Sosyal Demokratlar arasında kurulması beklenen büyük koalisyon, harcama musluklarını açmaya hazırlanıyor.

Kemer sıkma politikalarının en sıkı savunucusu Almanya’da Başbakan Angela Merkel’in Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve Sosyal Demokratlar (SPD) arasında uzlaşılarak kurulacak büyük koalisyon harcama musluklarını açmaya hazırlanıyor.

Financial Times gazetesinin haberinde, Merkel’in muhafazakâr CDU’su ile sol merkez SPD’nin, Almanya’nın yıllardır birikmekte olan cari fazlasını harcama konusunda da uzlaştığını yazdı.

Habere göre kemer sıkma politikalarında tam bir kusursuzluk örneği olan ve yıllarca Yunanistan ve İtalya gibi güney Avrupa ülkelerine örnek olan Almanya, koalisyon görüşmelerinde bu politikasını gözden geçiriyor.

45 milyar euro cari fazlası olan Almanya’da koalisyon kurulabilirse, bu cari fazla eğitimden ailelere, konut inşaatından savunmaya her alanda harcanacak.

Anlaşmanın gerçekleşmesi Pazar günü parti grup toplantısında koalisyon görüşmelerini görüşecek olan SPD’ye bağlı. Nihai onay için ise, SPD’nin çoğu Merkel’le dört yıl daha geçirmekten çekinen 450 bin üyesinin rızası gerekecek.

DHA

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here